বেটুপাত

বেটুপাত

Wednesday, 22 November 2017

সুবাসৰ এই মাহৰ অতিথি ভৃগু কাশ্যপ

আপুনি অসমৰ সংগীত জগতৰ এটা চিনাকি নাম ।সংগীতৰ জগতখনৰ প্ৰতি আপুনি কিদৰে আৰ্কষণ হল?
ভৃগু কাশ্যপঃ ধন্যবাদ সংগীত জগতৰ চিনাকি নাম হোৱাৰ সুবিধাকন মোক ৰাইজে দিছে আৰু এই চিনাকীৰ আঁৰত যথেষ্টখিনি ৰাইজ আছে।

আপোনাৰ জীৱনৰ ট্ৰাৰ্ণিং পইন্ট কি আছিল সংগীতৰ পৃথিৱীত সফলতা লাভ কৰাত ?
ভৃগু কাশ্যপঃ আছলতে মই কোনোধৰণৰ ট্ৰাৰ্ণিং পইন্ট এটা আহিব বুলি কাম কৰি থকা নাছিলো। কাম কৰি গৈছিলো নিজৰ কাৰণে, সংগীত ভালপাওঁ আৰু ট্ৰাৰ্ণিং পইন্টতো নজনাকে আহিলেহে মই নিজৰ বাবে ভাল বুলি ভাবো। তথাপি এক কথাত 'বলৈ গলে "মনিমালা" গীতটো ৰাইজে আদৰি লোৱাৰ কথা ' পাৰো।

বৰ্তমান সময়ত অসমত পেছাদাৰী গায়ক তথা শিল্পীৰ ভৱিষ্যত সম্পৰ্কে আপোনাৰ মতামত?
ভৃগু কাশ্যপঃ বৰ্তমান সময়ত পেচাদাৰী গায়ক বা শিল্পী বুলি কলে খুউব এটা ভাল বৃত্তি। আৰু ইয়াৰ জৰিয়তে স্বাৱলম্বী ' পাৰে বুলি কোনো সন্দেহ নথকাকৈ ভাবো।

আপুনি বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন বিতৰ্কৰ মাজত সাঙোৰ খাই পৰে , সফলতা লাভৰ বাবে বিৰ্তক প্ৰয়োজনীয় বুলি ভাবেনে আপুনি?
ভৃগু কাশ্যপঃ বিতৰ্কবোৰ আচলতে নিজে কৰা নাযায়। সমাজত যেতিয়া নিজৰ পৰিচয়তো অলপ ডাঙৰ হৈ যায়, তেতিয়া বহু কাম কৰিব লগা হয় বা বহু কাম কৰিব লগা নহয়। ভুলক্ৰমে যেতিয়া নকৰিবলগা কাম কিছুমান কৰা যায়, তেতিয়া সেইবোৰেই  বিতৰ্কৰ ৰূপ লয়। আৰু সফলতা বা বিফলতাৰ ক্ষেত্ৰত বিতৰ্কৰ কোনো স্থান নাই।

আজিৰ পৰা বছৰ পিছত আপুনি নিজকে কত চাব বিচাৰে?
ভৃগু কাশ্যপঃ পাঁচ বছৰ বুলি নহয়, মই প্ৰত্যেকটো মূহুৰ্ততে এটা বেলেগ ঠাইত দেখা পাওঁ। আজি মই ' আছো, এইটোও পাঁচ বছৰ আগৰ সপোন আছিল। বা এতিয়া মই নিজকে ' চাবলৈ বিচাৰি আছো সেইয়া পাঁচ বছৰ বুলি নহয় হয়তো দহ বছৰো লাগিব পাৰে। আপোনালোকক নিশ্চয় জনাম।

 আপোনাৰ সফলতাৰ আৰত থকা কোনো বিশেষ ব্যক্তি?
ভৃগু কাশ্যপঃ মোৰ মা-দেউতা, মোৰ পৰিয়াল। লগতে মোৰ সকলো শুভাকাংক্ষী।

ব্যক্তিৰ জীৱনত প্ৰেম,ভালপোৱাৰ গুৰুত্ব সৰ্ম্পকে আপোনাৰ মতামত।
ভৃগু কাশ্যপঃ প্ৰেম-ভালপোৱা জীৱনৰ এটা অংগ। প্ৰেম ভালপোৱা নাথাকিলে সংগীতৰ সৃষ্টি কেনেকৈ ' ? মোৰো প্ৰেম ভালপোৱা আছিল। কিন্তু এতিয়া মোৰ প্ৰেম ভালপোৱা কেৱল সংগীত।

ভৃগু কাশ্যপ ডাঙৰীয়া আপোনাৰ প্ৰথম প্ৰেম বিষয়ে কিছু কথা কব নেকি??
ভৃগু কাশ্যপঃ প্ৰথমেই কৈছোঁ মোৰ প্ৰথম প্ৰেম সদায় সংগীতৰ সৈতে। সংগীতেই মোৰ প্ৰেম।


সংগীতৰ পথাৰত নতুনকৈ খোজ পেলাব বিচৰা সকললৈ আপোনাৰ কবলগীয়া
ভৃগু কাশ্যপঃ মোৰ 'বলগীয়া এটা কথা সংগীতৰ সাধনা লাগিব আৰু সামাজিক দায়বদ্ধতাৰ মাজেৰে তেওঁলোক আগুৱাই যাওক।

 আপোনাৰ নিজৰে বহু জনপ্ৰিয় গান আছে। কিন্ত নিজৰ গানসমূহৰ উপৰিও আপোনাৰ  কোনজন গায়কৰ গান শুনি ভাল লাগে?
ভৃগু কাশ্যপঃ গান বুলিবলৈ যিহেতু অসমত ডাঙৰ হৈছো গতিকে ডঃ ভূপেন হাজৰিকা, দীপেন বৰুৱা ছাৰ, কুল বৰুৱা, পুলক বেনাৰ্জী, জুবিন দা-পাপন দাকে আদি কৰি অসমৰ সকলো কণ্ঠ শিল্পীৰ গান শুনি ভাল পাওঁ।

 আপোনাৰ আৰ্দশ ব্যক্তি কোন ?
ভৃগু কাশ্যপঃ আদৰ্শ ব্যক্তি বুলি কলে বহুতৰে নাম ' লাগিব কিন্তু যদি সংগীতৰ কথা কওঁ তেন্তে দুগৰাকী ব্যক্তিৰ নামেই '- জুবিন গাৰ্গ আৰু অংগৰাগ পাপন মহন্ত।

আজৰি সময়ত কি কৰি ভাল পায়?
ভৃগু কাশ্যপঃ আজৰি সময়ত ফুৰিবলৈ গৈ ভাল পাওঁ। লগৰবোৰৰ লগত সময় কটাই ভালপাওঁ।


আমাৰ আলোচনী সম্পৰ্কত  দুৱাষাৰ
সুবাস আলোচনীখনে অতি কম সময়তে যথেষ্ট
জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছৈ। সুবাস আৰু আগুৱাই যাওক। অসমৰ সাহিত্যৰ পথাৰত সুবাস লখিমী হৈ থাকক। তাকেই কামনা কৰিলো।


সাক্ষাতগ্ৰহণ :- মানস জ্যোতি চলিহা

No comments:

Post a Comment