বেটুপাত

বেটুপাত

Sunday, 24 September 2017

মুখ্য সম্পাদকৰ কলমত


"যা দেৱী সৰ্বভূতেষু শক্তিৰূপেন সংস্থিতা
নমস্তসৈ নমস্তসৈ নমস্তসৈ নমো নম :"

প্ৰচণ্ড শক্তিৰে শক্তিশালী মা দুৰ্গা আজি বাৰু সচাকৈ দু্ৰ্বল হৈছে নেকি ?? কালৰ প্ৰাকচক্ৰত পৰি মহিসাসুৰ পুনৰ হৈ উঠিছে নেকি বলীয়ান??
দৈনন্দিন শত-সহস্ৰ নাৰী নিৰ্যাতনৰ ঘটনাই জুৰুলা কৰা দেশ আমাৰ ভাৰতবৰ্ষ। চৰকাৰী আইনেও যেন দৌৰাত্ম কমাব পৰা নাই এই মহিসাসুৰৰূপী অসুৰ মানুহবোৰৰ।
সাৰ্মথ্যৰ ভিতৰত নাথাকে আমাৰো একো। থাকে মাথো এটি হুমুনিয়াহ, জ্বলি উঠে মাথো স্মশানৰ চিতা আৰু ৰাস্তাত কিছুমান খেৰৰ মূ্ৰ্তি পুতলা।
সেয়াই প্ৰতিবাদ আমাৰ শক্তি নিৰ্যাতনৰ বিৰুদ্ধে।

কিন্ত কেতিয়াবা আমিও উত্ৰাৱল হৈ যাও প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ। খেৰৰ পুতলাবোৰ জ্বলাইয়ে ক্ষান্ত নাথাকে আমাৰ প্ৰতিবাদী সত্তা। সতীৰ্থক অগ্নিকুণ্ডত সপি দিবলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰা আমিবোৰে আকৌ মাজে মাজে ৰাজপথ কপাওঁ অবৈধ বিদেশীৰ বৈধতা বিচাৰি। সচাকৈয়ে আমি বিচিত্ৰ প্ৰাণী।
আমি মানৱীয়তাক নিজস্বতাৰে বিশ্লেষণ কৰো। আমাৰ ঘৰৰ কাষৰ ভনী জনী লাঞ্চিতা হওতে শুই থকা আমাৰ প্ৰতিবাদী সত্তাটো যেন হঠাতে সাৰ পাই উঠে কোনোবা বিদেশী ৰাষ্ট্ৰই অবৈধ সকলৰ বাবে ব্যৱস্থা ললে। আমি মানৱীয়তা তাত বিচাৰি যাও, কিন্ত আমাৰ সৈন্যসকল শ্বহীদ হলে আমি এটোপালো চকুলো নুলিয়াও। আমি বিচিত্ৰ মানৱ।
আমি মানৱীয়তাক ধৰ্মৰ গোন্ধেৰে শুঙি তৃপ্তি পাওঁ।
দুৰ্গাপূজাৰ দিনা আমি দেৱীক সেৱা কৰি একেখন মণ্ডপতে ছোৱালী জোকাবলৈ বা অশ্লীল ইংগীত দিবলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰো।
বাৰে বাৰে কৈ আছো আমি বিচিত্ৰ প্ৰাণী।
আমি বিচিত্ৰ হৈ থাকিম, কিন্ত এই বিচিত্ৰ জগতত স্থিত হৈ থাকিবলৈ আমি নিজস্বতা হেৰুৱালে নহব। আহকচোন সকলোৱে প্ৰতিজ্ঞা কৰো যে এইবাৰ আমি নিজস্ব স্বকীয়তাৰে তথা মানৱীয়তাৰ গুণেৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ এজন সঁচা মানুহ হৈ দেৱীক সেৱা কৰিম
সেই সেৱা হব বিশ্বাসৰ, শক্তিৰ আৰু সন্মানৰ।
শেষত সুবাসৰ মুখ্য সম্পাদকৰ গুৰু দ্বায়িত্ব পালনত হৈ যোৱা প্ৰতিটো ভুলৰ বাবে পাঠকসকলৰ ওচৰত ক্ষমা ভিক্ষাৰে সুবাসৰ সম্পাদনাত মোক সহায় কৰা তথা দিহা পৰামৰ্শ দিয়া সদৌটিলৈ ধন্যবাদ যাচি , সুবাসৰ সমূহ পাঠকবৃন্দক দুৰ্গা পূজাৰ ওলগ যাচি আপোনালোকৰ হাতত তুলি দিলো সুবাসৰ চেপ্তেম্বৰ মাহৰ শাৰদীয় বিশেষ সংখ্যাটি

ধন্যবাদেৰে

দেৱব্ৰত শৰ্মা
মুখ্য সম্পাদক


সুবাস

No comments:

Post a Comment