বেটুপাত

বেটুপাত

Sunday, 24 September 2017

এক অপুলকিত আমেজ


কিমান আন্তৰিকতা 'লে আত্মীয়তা গঢ়ি উঠে এই কথা মুন মনে নাজানে হয়তো নাজানে কোনেও কিন্তু এদিনতে মাত্ৰ ক্ষন্তেক সময়তে তাক মনৰ মাজত লৈ কেনেকৈ আত্মীয়তা গঢ়ি দিলে তাই ??
         সেইদিনা আছিল দেওবাৰ দেওবৰীয়া ব্যস্ততাৰ মাজত থাকিও তাই পাহৰি যোৱা নাছিল তাই ছোৱালী পিংকিৰ ৰাভা দিৱসত নৃত্য কৰিবলগীয়া নৃত্যৰ প্ৰশিক্ষক গৰাকীৰ ওচৰলৈ লৈ যাব লগীয়া কথাটো কামৰ মাজতে এই চিন্তাটোৱে তাইক বৰ আমনি কৰি আছিল সেয়েহে তাই ঘৰৰ সকলো কাম-বন সামৰি দিনৰ প্ৰায় ১১ মান বজাত ওচৰৰ এগৰাকী নৃত্য প্ৰশিক্ষকৰ ওচৰলৈ পিংকিক লৈ ' মুন মুন গৈ প্ৰশিক্ষক গৰাকীক অনুৰোধ কৰাত তেওঁ সহাঁৰি জনাই পিংকিক নৃত্য শিকাবলৈ ধৰিলে নৃত্যৰত অবস্থাতে প্ৰশিক্ষক গৰাকীৰ ঘৰলৈ এজন অতিথিৰ আগমন ' বিভিন্ন কথা বতৰাৰ মাজৰে মুন মুনেও চিনাকী হৈ পৰিল অজান জনৰ লগত কিন্তু এয়া কি ? মুন মুনে মনে -মনে বৰ আচৰিত হৈ পৰিল তেওঁৰ কথা-বতৰা ; চাল -চলন ; ভাব -ভংগীত যেন ইমানদিনে মুন মুনে বিচাৰি থকাজনৰহে আৰ্বিভাব ' অৱেশ্য তেওঁৰ লগত বিশেষ কথা বতৰা পতা নাছিল যদিও যেন কিহবাই 'ৰবাত মুন মুনক খুন্দিয়াই দিছিল
          নাম নজনা অনুভূতি কিছুমানে মুন মুনক আমনি কৰিবলৈ ধৰিছিল সকলো থকাৰ পিছতো যেন কিবা এক শুণ্যতাই তাইক খেদি ফুৰিছিল ইতিমধ্য তাই সেই অজানজনৰ সম্পূৰ্ণ ঠিকনা তাই বিচাৰি পাইছিল
পিংকিৰ বিদ্যালয়ত তেওঁক দেখা পাই তাই তেওঁৰ সকলোবোৰ পথ পাইছিল প্ৰতিমাহে নিদিষ্ট কোনোবা এটা দিন তাই সেই অজানজনৰ মুখামুখী হৈছিল লাহে লাহে তেওঁৰ লগত মুন মুনৰ কথা-বতৰা 'বলৈ ধৰিলে তেওঁক লগ পালেই মুন মুনৰ বুকুৰ ধপধপনি ইমানেই বৃদ্ধি পাইছিল যেন তেওঁ লগত তাই বহুদূৰ আগুৱাই গৈছিল আকৌ তাই নিজকে নিজে প্ৰশ্ন কৰিছিল ধেৎ ; তাই এইবোৰ কি ভাবিছে তাই এজন 'ৰাৰ একো নজনা নুশুনাকৈ এইবোৰ কি ভাবিছে তেওঁ গম পালে বাৰু তাইক কি বুলি ভাবিব কিন্তু মুনমুনে নিজকে শান্ত কৰিব পৰা নাছিল সেই অজনা নামৰ সত্তাটোৱে তাইৰ হৃদয়ৰ গভীৰলৈ অধিকাৰ কৰিছিল
        এদিন কোনো এক বিশেষ অনুষ্ঠানত তেওঁক লগ পাই তেওঁৰ লগত বহুসময় কথা-বতৰাত মগ্ন হৈ আৱেগ -অনুভূতিৰ সঞ্চাৰ যেন আৰু গ্ৰাহ হৈ পৰিল মুন-মুনেও সেইদিনা খুলি দিছিল ইমান দিনে জোৰকৈ বন্ধ কৰি ৰখা হিয়াৰ অগল
     ইটোৱে-সিটোক মাজে-মাজে লগ পোৱাৰ উপৰিও প্ৰায় Online যোগেদিও লগা-লগি হৈ খা-খবৰ লৈ থাকিল দুয়ো সুখ -দুখৰ কথা -বতৰাৰো সংগী হৈ পৰিল মুন মুনে কেতিয়াবা ভাৱে কিয় কিয় এনে ' এনেকুৱাটো ' নালাগিছিল ।স্বামী আৰু সন্তানৰ সৈতে তাইৰ এখন ভৰা সংসাৰ
তাৰ পিছতো আগতে কোনোদিন লগ নোপোৱা এজনৰ লগত তাইৰ কিয় ইমান বন্ধুত্বৰ  ঘনিষ্ঠতা হৈ পৰিল কেনেকৈ সম্ভৱ এয়া ? এয়া যেন এক স্পৰ্শবিহীন এক বান্ধোনতা নাই তাত কোনো কুলষতা ; নাই তাত কোনো পাপ মাথোঁ এক এৰাব নোৱাৰা এক বান্ধোন
       তাৰ উত্তৰো তাই নিজে বিচাৰি পায় ! তাই স্বামীয়ে তাইক অলপো কষ্ট নোপোৱাকৈ প্ৰাচুৰ্য্যৰ মাজৰে বুৰাই ৰাখিছে কিন্তু এই প্ৰাচুৰ্য্যৰ মাজতো যেন তাই কিবা একৰ অভাৱ তাই স্বামী চাকৰিসূত্ৰে থাকে বাহিৰত মুনমুনক সংগ দিবলৈ তেওঁৰ হাতত মাথোঁ সময় মাহেকত দুইৰপৰা চাৰি দিন মাত্ৰ তাৰ পাছত তাই আকৌ এক অকলশৰীয়া তাই এই কথাবোৰ নিজৰ মাজতে সাঁচি ৰাখে দূৰৰ পৰা সকলোৱে তাইক সুখী দেখাৰ দৰে তাইয়ো দেখাবলৈ সদায় সুখী যেনেই হৈ থাকে সকলো সময়তে হাঁহি মাতি যুক্তিপূৰ্ণ তাই মনে বিচৰা মানুহজন হয়তো তাই বিচাৰি পোৱা নাছিল সেয়েহে হয়তো মুনমুনৰ স্পৃহাৰ বৃদ্ধি হৈছিল যিবোৰক লৈ তাই ইমান দিনে এক সপোন দেখি আছিল অকথিত দুখ আৰু ক্ষোভে তাইক হেঁচি ধৰিছিল
টকা -পইচা ; মাটি সম্পত্তি এইবোৰেই নহয় ; সকলো সময়তে মানষিক সংগও বিচাৰে ; হয়তো মুম-মুনৰ এইবোৰ অলপ কমি আছিল সেইহে বুকুৰ মালি হৈ থকা কোণত সেই অজনা জন থিতাপি লৈছিল এক বন্ধুত্বৰ আমেজেৰে অজনা জনৰ স্পৰ্শবিহীন আমেজেৰে তাইৰ বুকুৰ শুণ্যতাখিনিক দূৰ কৰি দিছিল
মুন- মুনে মনে মনে ভাৱে তাই বাৰু ভূল কৰিছে নেকি ? নাই …… তাই বিচাৰি নোপোৱা বোৰ বিচাৰি পাইছে ইয়াত আকৌ পাপ কিহৰ ? তাইতো তাইৰ গাহৰ্স্থ্য জীৱন সীমাৰেখা পাৰ কৰা নাই ? মাথো এক অপুলকিত মিঠা সমন্ধহে ; তাৰ বাহিৰেটো আৰু একো নাই ? এক অপুলকিত মিঠা সমন্ধ তেওঁলোকৰ বাৱে যেন বহু উৰ্ধত
খৰাং বতৰত এজাক বৰষুণে যেনেকৈ বসুন্ধৰাক জীপাল কৰে ঠিক তেনেকৈ তাইৰ মাজেৰে ভাঁহি অহা তাৰ সানিধ্যই জীয়াই থকাৰ প্ৰেৰণা দিয়ে তাইৰ বাৱে তাৰ সহচাৰ্য্য ' পৰম প্ৰাপ্তি সেয়ে তাই পাই হেৰুৱা সুৰৰ মুৰ্ছনাত চিৰদিন মগন হৈ থাকিব বিচাৰে


শ্ৰীমতী মঞ্জু বৰা 
কাৰ্বিআংলং(অসম)

No comments:

Post a Comment