বেটুপাত

বেটুপাত

Saturday, 15 April 2017

আধুনিকতাৰ ধামখুমীয়াত সাম্প্ৰতিক বিহু




   বিহু হৈছে আমাৰ অসমীয়া সমাজৰ মূল কেন্দ্ৰবিন্দু । বহাগ , কাতি , মাঘ এই তিনিওটা বিহুৰে কিছুমান নিৰ্দিষ্ট পৰম্পৰাগত ভিত্তি আছে । বহাগ বিহুত গছত কুঁহিপাত মেলে , প্ৰকৃতিয়ে ন সাজ পৰিধান কৰে নতুন বছৰৰ আগমন ঘটে সেয়ে ই ৰঙালী বিহু । যিহেতু অসমীয়া সমাজ মূলতঃ কৃষিপ্ৰধান সেয়ে কাতি বিহুত ভাল ফচল পাবৰ বাবে খেতি পথাৰ আৰু তুলসীৰ তলত চাকি দিয়া হয় । এই সময়ছোৱাত শস্যৰ ভঁৰাল প্ৰায় উদং হয় বাবে এই বিহু কঙালী নামেৰে জনাজাত । ঠিক তেনেদৰে মাঘ বিহুত শস্যৰ ফচল চপাই সকলোৱে ৰং ধেমালিৰে লগ লাগি এসাজ খাই বাবে ই ভোগালী । কিন্তু সাম্প্ৰতিক সময়ত বিহুৰ পৰম্পৰাসমূহত কেতবোৰ পৰিৱৰ্তন পৰিলক্ষিত হৈছে । অতীজতে মুকলি পথাৰত থকা গছৰ তলত বিহু গোৱা হৈছিল | বৰ্তমান সেই গছ তলৰ বিহু আহি মঞ্চ পালেহি । পূৰ্বৰ সেই মুকলি পথাৰৰ বিহুৰ যি আমেজ ,মঞ্চৰ বিহুত তেনে কোনো আমেজ পোৱা নাযায় । যা হওক বৰ্তমান সেই ৰামো নাই অযোধ্যাও নাই |
               
         পৰিৱৰ্তন আৰু আধুনিকতাৰ ধুমুহাত আমি নিজেই দিনে দিনে আমাৰ সংস্কৃতি পৰম্পৰাক জলাঞ্জলি দিছো । সমাজৰ এচাম ভদ্ৰলোকে সাধাৰণ জনতাৰ পৰা চাণ্ডা আদায় কৰি বিহু , বহাগী বিদায় আদি বিভিন্ন অনুষ্ঠানসমূহ মঞ্চত আয়োজন কৰি কেইজনমান নামী দামী শিল্পীক নিমন্ত্ৰণ কৰি আনে । প্ৰকৃততে ই অসমীয়া সংস্কৃতি হয় জানো ?? বিহুৰ লগত শিল্পীৰ ই কেনেধৰণৰ সম্পৰ্ক । তেঁওলোকে মঞ্চত বিহুগীতৰ পৰিৱৰ্তে নিজৰ মনৰ পচন্দৰ অথবা স্বৰচিত গীত পৰিৱেশন কৰি জনতাৰ বিপুল সমৰ্থন লাভ কৰে। কিন্তু প্ৰকৃততে বিহু এটা মাথো অনুষ্ঠানৰ মাজতে সীমিত নহয় । ই আমাৰ সংস্কৃতিৰ বাহক । আমাৰ গ্ৰাম্য জীৱনৰ দাপোণস্বৰূপ । কিন্তু অতি দূৰ্ভাগ্যজনক কথা যে অতীজৰ মুকলি বিহু সাম্প্ৰতিক যুগত বহু ক্ষেত্ৰত মঞ্চতে সীমাবদ্ধ হৈ পৰিল । সংবাদ মাধ্যমেও নিজ নিজ চেনেলৰ জনপ্ৰিয়তা বৃদ্ধিৰ মাধ্যম হিচাপে বিহুক নিৰ্বাচন কৰি লৈছে । এইবাৰ মাঘৰ বিহুতে দেখা পোৱা গৈছিল বিভিন্ন আকৃতিৰ ভেলাঘৰ তথা মেজিৰ প্ৰতিযোগিতা ।সংবাদ মাধ্যমেও সেইকেইদিন বিহুৰ এনেবোৰ অপ্ৰয়োজনীয় দিশ বাৰে বাৰে পৰিৱেশন কৰি এই প্ৰতিযোগিতাত অৰিহণা যোগোৱা পৰিলক্ষিত হৈছিল। তদুপৰি সংবাদ মাধ্যমে সৃষ্টি কৰা চেলফি প্ৰতিযোগিতা আৰু শ্ৰেষ্ঠ প্ৰতিযোগীক পুৰষ্কৃত কৰা ব্যৱস্থাই বিহুক বিকৃত ৰূপ প্ৰদান কৰিছে । এনেধৰণৰ মনোৰঞ্জনৰ পৰিৱৰ্তে সেই অনুষ্ঠানটোত বিহু সম্পৰ্কে, অসমীয়া জাতি - সংস্কৃতিৰ সম্পৰ্কে কোনো গঠনমূলক চিন্তাধাৰা কৰিলে সমাজখন নিশ্চয় অধিক লাভজনক হ'ব ।
             
তদুপৰি বিহুৰ লগত জড়িত অতীজৰ পৰা চলি অহা কিছুমান পৰম্পৰাগত খেল যেনে ম'হ যুঁজ , বুলবুলি চৰাইৰ যুঁজ আদি আজি আইনমতে নিষিদ্ধ ঘোষিত । চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ দিশৰ পৰা দেখা যায় যে দূৰ্গা পূজাত গোসানীৰ সন্মুখত নিৰীহ জীৱ বলি দিয়া প্ৰথাত ও সংশোধন অনাটো প্ৰয়োজনীয় |কিন্তু এইক্ষেত্ৰত আমাৰ সমাজ নিমাত । গতিকে সমূহ অসমীয়া ৰাইজে  বিহুক অনুষ্ঠান হিচাপে নলৈ পৰম্পৰা হিচাপে জীয়াই ৰাখিবৰ বাবে পদক্ষেপ লোৱাৰ সময় সমাগত |


 ময়ুৰী ভূঞা
 শিৱসাগৰ
                                              

No comments:

Post a Comment